Naujienos

Riešutų sviesto fenomenas

Naudodami arbatinį šaukštelį riešutų sviesto ir liniuotę amerikiečių mokslininkai (University of Florida) atrado naują būdą, padedantį diagnozuoti Alzheimerio ligą. Tyrimo esmė – uoslės receptoriai, smegenų dalys, greičiausiai paveikiamos Alzheimerio ligos.

Tokiu būdu atliekant ligos diagnozę, pacientas pirštu užsikemša vieną šnervę, o prie kitos jam prikišamas šaukštelis su riešutų sviestu ir liepiama kvėpuoti įprastai. Tas pats atliekama ir sukeitus šnerves. Tiriamajam kvėpuojant, šaukštelis su riešutų sviestu vis traukiamas žemyn ir su liniuote matuojama, kiek centimetrų patraukus pacientas vis dar užuodžia saldėsio kvapą. Asmenys, neturintys mąstymo sutrikimų, riešutų sviestą užuodžia nutolusį nuo šnervės vidutiniškai 17 cm, o tie, kuriems įtariamas Alzheimeris, kvapo nebejaučia nuleidus vos 5 cm. Pasitaikė nemažai atvejų, kai su viena šnerve tiriamasis užuodė geriau nei su kita. Tai reiškia, kad viena smegenų pusė labiau linkusi į sutrikimą nei kita. Mokslininkai teigia, kad tokiu būdu galima preliminariai nustatyti ir kitas psichikos ligas, nes daugelis jų yra susiję su uoslės suprastėjimu.

Gali kilti klausimas, kodėl pasirinktas būtent riešutų sviestas? Atsakymas paprastas. Tai vienas labiausiai pažįstamų kvapų Amerikoje, kuris yra unikalus ir sunkiai sumaišomas su kitais kvapais. Todėl, jeigu nesate dideli riešutų sviesto mėgėjai, bet jums knieti pabandyti šį eksperimentą, galite naudoti kokį nors kitą jums gerai pažįstamą kvapą.

Jennifer J. Stamps, Linda M. Bartoshuk, Kenneth M. Heilman, A brief olfactory test for Alzheimer's disease, Journal of the Neurological Sciences, pg. 19–24, October, 2013; (perspausdinta su leidimu iš žurnalo „Aš ir Psichologija“; parengė Gerda Liesienė; www.asirpsichologija.lt.)