Naujienos

Nutukimas daro įtaką skonio receptoriams

Tikriausiai esate susimąstę, kaip nutukę žmonės gali suvalgyti neįprastai didelį kiekį šokolado? Juk tai labai saldu. Tiesa yra ta, kad nutukimas gali pažeisti žmogaus skonio receptorius, iškreipdamas liežuvio reakciją į tam tikrą maistą.

Amerikiečių mokslininkai (University at Buffalo) atliko eksperimentą su 25 itin nutukusiomis ir 25 normalaus svorio pelėmis. Paaiškėjo, kad didelį svorį turinčių pelių liežuvio ląstelės, reaguojančios į saldumą, buvo apnykusios ir daug pasyvesnės nei sveikų pelių. Todėl pastarosios pelės galėdavo suvartoti net dvigubai mažiau saldumynų, lyginant su nutukusiomis. Pastebėta ir tai, jog ilgainiui ypač riebiu maistu šeriamos pelės pradėjo silpniau reaguoti ir į kartų maistą. Tyrėjai pabrėžia, kad visa tai gali būti pritaikoma ir žmonėms. Nutukusieji turi mažiau liežuvio ląstelių, o tai menkina skonio pajautimą. Štai kodėl apkūnieji gali sukirsti vieną didžiulį šokoladinio torto gabalą ir, nepajutę jo stipraus saldumo, tuojau pat griebti antrąjį.

Amanda B. Maliphol, Deborah J. Garth, Kathryn F. Medler, Diet-Induced Obesity Reduces the Responsiveness of the Peripheral Taste Receptor Cells, PLoS ONE, 8 (11), 2013. Perspausdinta, gavus žurnalo „Aš ir psichologija“ (2014 balandis) leidimą.