Naujienos

Kolegų palaikymas ir diabetas

Dažnai visai nenori galvoti apie ligas, kuriomis šiuo metu nesergi pats ar neserga tavo artimieji, tačiau visi puikiai suprantame, koks teisingas posakis „ruošk žiemai roges vasarą“. S. Toker iš Tel Avivo universiteto (Izraelis) nustatė, kad socialinės paramos stoka, dažnai patiriamas stresas darbe bei per didelis darbo krūvis didina tikimybę  ateityje susirgti cukriniu diabetu tiems darbuotojams, kurie šiuo metu yra visiškai sveiki.

Buvo atliktas 3,5 metų trukmės tyrimas, kuriame dalyvavo dirbantys sveiki vyrai ir moterys. Rezultatai atskleidė, jog darbuotojams, sulaukiantiems kolegų socialinės paramos, tikimybė susirgti antro tipo diabetu yra 22 procentais mažesnė, o tiems, kurie sulaukia mažiau kolegų paramos ir patiria daugiau streso darbe, tikimybė susirgti 18 procentų didesnė. Iš viso tyrime dalyvavo 5 843 darbuotojai, iš kurių 182 darbuotojai po 41 mėnesį trukusio stebėjimo susirgo diabetu. Remiantis šio tyrimo rezultatais galima bandyti spėti, kad daugiau socialinės paramos sulaukia tie, kurie ir patys moka užmegzti ir palaikyti šiltus santykius su bendradarbiais. Galbūt paties darbuotojo asmenybės bruožai bei turimi bendravimo gebėjimai yra tikrieji „gynėjai“ nuo cukrinio diabeto?

S. Toker, A. Shirom, S. Melamed, G. Armon, Work characteristics as predictors of diabetes incidence among apparently healthy employees, Journal of Occupational Health Psychology, No. 17, Vol. 3, p. 259, 2012; (perspausdinta su leidimu iš žurnalo „Aš ir Psichologija“, parengė Gerda Liesienė; www.asirpsichologija.lt.)