Naujienos

Nėščiųjų lėtinio rinosinusito gydymas

2016 metais Tarptautinė Europos ir Šiaurės Amerikos ekspertų komanda, susidedanti iš  rinologijos, akušerijos ir ginekologijos bei alergologijos – imunologijos atstovų, atlikę nuoseklią nėščiųjų lėtinio rinusinusito (LRS) gydymo sisteminę duomenų apžvalgą bei įvertinę komandos ekspertų nuomonę, priėmė šias pagrindine nėščiųjų LRS gydymo gaires:

  1. Oraliniai kortikosteroidai - saugūs jei vartojami trumpai ir pasibaigus pirmajam trimestrui, ypač pacientėms sergančioms sunkia astmos ar LRS forma. Ilgesnis vartojimas gali sukelti preeklampsiją,  priešlaikinį gimdymą, apsunkinti cukrinio diabeto gydymą, o vaisiui skelti lūpiškumą, vilko gomurį, mažą naujagimio svorį. Padidėjusi teratogeninio poveikio rizika pastebima pirmojo trimestro metu.
  2. Vietinio poveikio kortikosteroidai tinkamomis dozėmis yra saugūs norint malšinti LRS simptomus. Inhaliacijos su budezonidu ar lašai į nosį nerekomenduojami.
  3. Antibiotikai - penicilinai ar cefalosporinai yra saugūs gydant ūmų rinosinusitą ar LRS paūmėjimą, kai endoskopiškai yra identifikuojami pūliai. Draudžiama vartoti tetraciklinus, fluorchinolonus, sulfanilamidus, makrolidus.
  4. Antileukotrienai nerekomenduojami, išskyrus atvejus, kai sergama atsparia astmos forma ir gydant šiais vaistais prieš nėštumą buvo nustatytas teigiamas poveikis, tuomet gydymą galima tęsti, tačiau būtina nepamiršti jog žindymo metu šie vaistai išsiskiria su pienu.
  5. Oraliniai dekongestantai nerekomenduojami, gali lemti vaisiaus gastrošizę, naujagimio hipertenziją.
  6. I kartos antihistamininiai vaistai
  7. Imunoterapiją galima tęsti ir nėštumo metu, tačiau draudžiama pradėti ar didinti dozuotę.
  8. Aspirinas ir nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo nėštumo metu draudžiami, nes gali sukelti ankstyvą vaisiaus arterinio latako užsidarymą, sulėtinti vystymąsi bei lemti ankstyvą vaisiaus žūtį.
  9. Gimdymas natūraliais takais nėra kontraindikuotinas nėščiosioms su kaukolės pamato kaulų erozijomis dėl LRS. Chirurginis LRS gydymas nerekomenduojamas, nebent grėstų pavojus gyvybei. Vietinėje nejautroje galimos tokios procedūros - balioninė sinuso plastika ar polipektomija.

Paruošta pagal straipsnį: Lal D, Jategaonkar AA, Borish L, et al. RHINOLOGY 2016;54:99-104.