Naujienos

Magnetinis vaistų įvedimas į vidurinę ir/ar vidinę ausį: iki klinikinis tyrimas

Kodėl kuriama nauja technologija?
Vaistams yra sunkiau pasiekti giliai esančias smulkias struktūras, ribojamas anatominių barjerų. Mokslininkai turi duomenų, kad magnetiniai laukai gali būti naudojami minimaliai invaziniu būdu įvesti vaistus į vidurinę ir vidinę ausį. Naudojant geležies daleles ir ,,magnetinį injektorių“, vaistu apgaubtos nano-dalelės iš išorinės ausies gali būti transportuotos per būgnelį į vidurinę ausį, arba iš vidurinės ausies per ovalaus ir apvalaus langų membranas – į vidinę ausį. Esant vidurinės ausies infekcijai, vaistus galima įvesti be būgnelio punkcijos ir bendrinės nejautros. Iki klinikiniai tyrimai įrodė, kad vidinės ausies patologijos atveju (ūmus neurosensorinis klausos pakenkimas, Meniere liga, ūžesys) vaisto koncentracija sraigėje gali būti ženkliai didesnė nei pasyvios difuzijos metu.

Koks gydymas naudojamas dabar? Kokia naujos technologijos nauda?
Vidurinės ausies infekcijas dabar įprasta gydyti antibiotikais, bet tik mažas vaisto kiekis patenka į vidurinę ausį. Nėra efektyvių neinvazinių lėtinio sekrecinio otito gydymo metodų ar patikimų prevencinių priemonių ūmiam otitui pereiti į sekrecinį. Todėl ventiliacinių vamzdelių įdėjimas bendrinėje nejautroje yra dažniausia chirurginė intervencija, atliekama vaikams JAV. Magnetinis transtimpaninis vaisto įvedimas į vidurinę ausį be bendrinės nejautros ir jos keliamų grėsmių gali pagerinti vaikų gydymą.
Laikantis šiuolaikinių ūmaus neurosensorinio gydymo standartų, per būgnelį suleidžiamas steroidų tirpalas, užpildantis vidurinę ausį. Pacientui gulint ant nugaros vaistas pasyviai difunduoja į vidinę ausį. Tik labai nedidelis vaisto kiekis patenka į sraigės pamatinę sritį, ir, gali būti, kad viršūnės visai nepasiekia. Panašūs rezultatai gaunami ir skiriant sisteminius steroidus. Tuo tarpu magnetinės jėgos aktyviai transportuoja vaistą į sraigę.

Kokioje būklėje yra technologijos kūrimas?
Tyrimas yra pradinėse stadijose. Kolektyvo inžinieriai, medikai ir verslo žmonės yra pilni entuziazmo; toliau gerinama magnetinės ,,injekcijos“ sistemą; jau atlikti iki klinikiniai tyrimai su gyvūnais. 2012 metais pradėtą darbą remia eilė mokslinių, pramoninių ir medicinos įstaigų iš įvairių šalių.

Kokių duomenų jau turima?
Iki klinikiniais tyrimais su žiurkėmis nustatyta, kad 100 nm skersmens dalelės gali praeiti pro būgnelį. Dalelės buvo patalpintos į išorinę klausomąją landą ir iš 3 cm atstumo veikiamos magnetu. Magnetinės jėgos sugebėjo į būgninę ertmę ,,pervesti“ terapinį vaisto kiekį be būgnelio punkcijos.
Vidinės ausies eksperimentams 300 nm skersmens dalelės buvo apgaubtos prednizolonu ir įvestos į žiurkės vidurinę ausį per būgnelį. Ausis buvo veikiama magnetu iš 4 cm atstumo nuo žiurkės sraigės – tai atitinka nuotolį iki suaugusiojo sraigės. Nustatyta, kad vaisto į vidinę ausį pateko daugiau ir jo buvo visame sraigės ilgyje. Tyrimais nustatyta, kad magnetinė injekcija sumažina ūžesį po garso (akustinės) traumos ir sumažina triukšmo sukeltą klausos pakenkimą geriau nei vien vaisto injekcija į vidurinę ausį. BERA ir elgsenos audiometrijos tyrimu nustatyta, kad vaisto įvedimas į gyvūnų sraigę magnetinio lauko pagalba, nesukėlė klausos ar sveikatos sutrikdymo.

Koks bus prietaisas?
Bus sukurtas nesudėtingas naudoti prietaisas ir vaisto/dalelių ruošėjas. Siekiama, kad būtų sumažinta bendrinėje nejautroje atliekamų timpanostomijų skaičius taip sumažinant vaikų gydymo riziką ir kainą, o vidinės ausies patologijos atveju pagerinant gydymo sėkmę.

Nauda
Turint galvoje didelį vidurinės ausies susirgimų skaičių, tikimasi, kad apie 10 procentų vaikų bus galima išgydyti be operacijų – tai sudarytų apie ½ milijardo JAV dolerių santaupų.
Kadangi dar reikia tolimesnių klinikinių tyrimų ir dešimčių milijonų dolerių investicijų, įdiegimas į klinikinę praktiką numatomas po 5-10 metų. (paruošta pagal Shapiro B, Depireux DA, Sarwar A ir kt. Pre-clinical Development of Magnetic Delivery of Therapy to Middle and Inner Ears. ENT& audiology news ׀ MARCH/APRIL. 2014 ׀ VOL 23 NO 1 p.54-56)